Co w przypadku braku obowiązku wymiany kasy na kasę online?

Nieco inaczej jest w przypadku przedsiębiorców, których nie dotyczy obowiązek wymiany urządzenia na kasę fiskalną online. Według przepisów, starsze modele można fiskalizować do:

  • 31 sierpnia 2019 r. – w przypadku papierowej kopii,
  • 31 grudnia 2022 r. – w przypadku elektronicznej kopii.

Nie ma jednak zakazu korzystania ze starszych kas fiskalnych. Po upłynięciu wspomnianych terminów można bez obaw ewidencjonować z ich pomocą sprzedaż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. Może się więc zdarzyć, że przedsiębiorca obecnie korzysta z dwóch urządzeń: z papierową i elektroniczną kopią. Po zapełnieniu pamięci kasy z kopią papierową, może ją wymienić na kasę online, ale nie musi wymieniać urządzenia z elektroniczną kopią. Nie ma jednak możliwości wymiany pamięci fiskalnej w starszym urządzeniu fiskalnym. Może także kupić trzecią kasę, która będzie łączyć się z CRK i nie spowoduje to konieczności likwidacji żadnej z pozostałych dwóch.

Wniosek jest więc dość prosty. Jeśli masz obowiązek korzystania z nowych kas fiskalnych online, musisz wyrejestrować stare urządzenia i zafiskalizować nowe. W przypadku, w którym nie należysz do grupy podatników wyszczególnionych w Rozporządzeniach, możesz spokojnie korzystać ze wszystkich swoich kas oraz kupować nowe. Stare modele mogą zostać przekształcone do kas zapasowych. Pamiętaj tylko, że w dalszym ciągu musisz dbać o terminowe przeglądy techniczne urządzeń oraz sporządzanie niezbędnych raportów. Nie ma więc sensu trzymać kilku kas fiskalnych w szafie „na zapas”.

Oceń Artykuł

0 Oceny (0)

Artykuły Powiązane

Firma informatyczna Zakopane

Gambit s.c. / Firma Informatyczna
ul. Kasprowicza 20/10
34-500 Zakopane

NIP 7361741454

Dane kontaktowe